Jump to content
  • The above Banner is a Sponsored Banner.

    Upgrade to Premium Membership to remove this Banner & All Google Ads. For full list of Premium Member benefits Click HERE.

  • Join The Silver Forum

    The Silver Forum, established in 2014, is the world's largest independent precious metals forum, managed in English, with over 23,000 members and 1.2 million posts. It is one of the only forums to be officially recognised by a large selection of industry specialists and representatives. Join for FREE to explore sponsor deals, members trade section, and engage with the community. Get access to community-driven insights on silver, gold, and investing. :) Sign up for a FREE account today! Optional Premium Membership with many benefits available.

Recommended Posts

Posted (edited)

I understand buying the full oz. Is the best to reduce the premium. All I could afford was a fractional bar. Instead of a 1g or 2.5g I purchased a 5g. Was it worth it? What is the smallest bar choice in which the premiums start to cool down. I hope I made the right choice with the 5g. Bar

Spot at purchase was $31.38 a gram

I paid $207 for the 5 gram bar from APMEX on a cyber Monday sale 

Premium was apprx $10.00 on each gram

Edited by Rudy
Add what I paid for bar
Posted
3 hours ago, Rudy said:

Was it worth it?

Hello. It might help people give you a better answer if you mention what premium you paid (or the price and date so people can work it out) 

I personally haven't bought any Pt but there are numerous members that have.

In terms of did you make a good choice, it depends what the future price is when you come to sell 👌🏽

Posted
10 hours ago, Rudy said:

I understand buying the full oz. Is the best to reduce the premium. All I could afford was a fractional bar. Instead of a 1g or 2.5g I purchased a 5g. Was it worth it? What is the smallest bar choice in which the premiums start to cool down. I hope I made the right choice with the 5g. Bar

Spot at purchase was $31.38 a gram

I paid $207 for the 5 gram bar from APMEX on a cyber Monday sale 

Premium was apprx $10.00 on each gram

Hi rudy.

We pay vat in the UK on platinum so its not apple's for apple's unfortunately. 

Here's how I'd view it in your shoe's ( assuming you wear shoe's 😆)

$207 ÷ 5 = $41.40

In GBP that equates to £34.61 so that's an OK premium for us ( remember we pay vat) but seems on the high side for you.

Best sticking to 1oz coins/bars to bring the premium down ( save up for next items) obviously you need spot to sit still for this to be beneficial though.

Example, I can get a 1oz coin now in UK at approximately £1000 , so that's $1196 ÷ 31.1g = €38.40 per gram ( but in the US that should be substantially less with no vat to pay)

I like to buy the pre-dip rise.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Cookies & terms of service

We have placed cookies on your device to help make this website better. By continuing to use this site you consent to the use of cookies and to our Privacy Policy & Terms of Use